Tomater Og Podagra

Published: 08th May 2020
Views: N/A

Dna moczanowa, nazywana też podagrą lub artretyzmem, jest przewlekłą, bardzo podstępną chorobą. Początkowo otwiera się bezobjawowo i podejmuje znać o sobie to, jeśli w układzie doszło teraz do poważnych zmian chorobowych skutkujących silnymi atakami bólu jednego bądź mało stawów.

PRZYCZYNY DNY MOCZANOWEJ

Dna moczanowa zapewne żyć chorobą pierwotną lub wtórną. W głównym przypadku za jej stanięcie odpowiadają:

– u 90% osób chorych zaburzenia fizjologiczne w terenie filtracji lub sekrecji kwasu moczowego co powoduje do upośledzenia w jego wydalaniu (kwas gromadzi się w organizmie),

– u 10% osób chorych na dnę pierwotną choroba jest wynikiem nadprodukcji kwasu moczowego występującej szczególnie w przebiegu chorób takich jak system Lescha-Nyhana lub Kelleya-Seegmillera.

Dna moczanowa wtórna jest albo dolegliwością towarzyszącą innym chorobom, chorobą wywołaną lekami albo chorobą, jakiej można nabawić się na samodzielne życzenie, za jej powstanie odpowiadają m.in.:

– białaczka lub niedokrwistość hemolityczna,

– chemio- i radioterapie czyli terapie przeprowadzane najczęściej w leczeniu chorób nowotworowych,

– choroby nerek, kwasica ketonowa lub kwasica mleczanowa,

– niektóre leki moczopędne,

– wysokobiałkowe diety np. popularna ostatnimi etapy dieta Dukana, która (jak powstaje z doświadczeń) może mówić do upośledzenia nerek.

OBJAWY DNY MOCZANOWEJ

Dna moczanowa uczy się w ukryciu i zapewnia o sobie znać znienacka. Zwykle jej pierwszym objawem jest prawdziwy atak dny. Oddaje się on naprawdę trudnym i ostrym bólem w poszczególnym bądź mało stawach. Ból obecny jest efektem stanu zapalnego w zakresie danego nastroju i stanami zapalnymi o charakterze ogólnoustrojowym. W relacje od tego, w jakim miejscu (stawie) ból się pojawi medycyna rozróżnia inne rodzaje dny moczanowej:

– podagra – o niej odpowiadamy wtedy, gdy ból zaczyna od ściany stanu śródstopno-paliczkowego (duży palec stopy), toż zwłaszcza występujący objaw dny moczanowej,

– chiragra – atak pojawia się w zakresie któregoś ze stawów rąk (samej albo nowej ręki),

– gonagra – o niej znaczymy wtedy, gdy dna moczanowa rozpoczyna się atakiem ze karty stawu kolanowego,

– omagra – w współczesnym fakcie dna moczanowa atakuje staw barkowy a tutaj pojawia się ból.

Ból ten, niezależnie z miejsca, najczęściej pojawia się w fazie rannej, w okresie po spożyciu sytego (np. wysokobiałkowego i szerokiego) posiłku razem z alkoholem.

Jeśli po ataku nie zostanie wdrożone leczenie ból może zrezygnować po chwila więcej 3 tygodniach od ataku. Wdrożenie leczenia także zmiana diety są w kształcie złagodzić dolegliwości w znacznie bliższym okresie.

Report this article Ask About This Article


Loading...
More to Explore
 


You might like